Posun s vytloukáním filtrů

18.09.2017 15:46

Vytloukání filtrů pevných částic u dieselových automobilů je v Česku letitým problémem. Došlo alespoň k nějakému zlepšení?

 

V roce 2015 jsme se Zvonečníkem na řešení tohoto problému kladli důraz a uspořádali jsme například debatu v Lidovém domě. S vizí řešení jsme v roce 2016 iniciovali uspořádání kulatých stolů s odborníky, kompetentními úředníky a politiky, ale opakovaně jsme se obrátili také na Českou obchodní inspekci (odkaz).

 

Obecně se dá říci, že kompetence k řešení problému si mezi sebou přehazují různé instituce. Kulaté stoly se nám přes různé pokusy jejich svolání bohužel uspořádat nepodařilo a letos se tématu blíže ujaly také Otázky Václava Moravce a ministr Richard Brabec. Ani to ale nestačilo. Jde hlavně o prosazení praxe, aby policisté s bílými rukavičkami mohli posílat auta se zakouřenými výfuky na prohlídky s rozebráním výfuků a aby docházelo na pokuty pro smrtící automobily. Bohužel jsou tu dohady mezi úředníky nad fungujícími kontrolami v zahraničí a dohady, jak jinak to řešit - neřešit. Dále by servisy neměly vytlučení starého filtru nabízet jako výhodnou nabídku.

 

Přehazování kompetencí a možnosti řešení shrnuje článek Jana Sůry "Dieseloví zabijáci škodí dál. Hon na auta bez filtru zůstal na papíře" (odkaz). Podle náměstka ministra životního prostředí Vladislava Smrže není ani špinavá koncovka výfuku po stěru bílým ubrouskem pro policii jistotou, že auto nesplňuje předpisy. Jiné instituce sice považují tuto v zahraničí osvědčenou metodu za dostatečnou pro důvodné podezření, ale vzniká tak spíše začarovaný kruh blokovaný například náměstkem Smržem.

 

Úspěšnější bylo řešení postihů nabídek vytloukání filtrů. Servisy to již alespoň klamavě nenabízejí pro auta pro provoz na veřejných komunikacích. Ještě v roce 2016 šlo narazit na reklamní sdělení: "Pro vás i vaše auto je nejlepším možným způsobem trvalé odstranění filtru pevných částic, které vás finančně vyjde daleko levněji, než nákup nového filtru. Navíc demontáž filtru je napořád, již nikdy nebudete muset potíže s filtrem řešit." nebo i přímo klamavá sdělení "Všechny technologie máme legální - placené".

 

V současnosti se u nabídek servisů objevují již korektnější informace "Odstranění filtru pevných částic FAP/DPF je určeno pouze pro sportovní účely. Úprava odstranění filtru pevných částic FAP/DPF, není schválena pro provoz na pozemních komunikacích a po jejím provedení se vozidlo stává technicky nezpůsobilé pro provoz na pozemních komunikacích, dle zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích." (odkaz). Jinými slovy s vytlučeným filtrem nemůže žádné takové vozidlo odjet ze servisu po silnici a jezdit po silnicích. Je snad jen otázkou času, kdy to začne být také postihováno.

 

Jiří Jakl

 

Vyhledávání